Call 01923 772395 or email yhsoffice@york-house.com

Calendar

Request a Prospectus

Mon

4

Sept

8.45am Inset Day & Staff Meetings

Tues

5

Sept

8.45am Inset Day & Staff Meetings

 

 

 

2.00pm Yrs 5-8 Pre-season Football Training

Wed

6

Sept

Term Begins

 

 

 

Starlight & After-School Care Begin

Thurs

7

Sept

-

Fri

8

Sept

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

7.00pm Yr 8 Depart for Scotland

Sat

9

Sept

9.15am U13 6-a-side  Tournament at Bishopsgate

 

 

 

CLUBS & ACTIVITIES BEGIN

Mon

11

Sept

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

9.00am OPRO Mouthguard Fittings (Yrs 3-7)

Tues

12

Sept

8.35am House Meetings

 

 

 

9.00am OPRO Mouthguard Fittings (Yrs 3-7)

Wed

13

Sept

2.30pm 1st ‘9’ (A) 2nd ‘9’ (H) Colts A (H) B (A) C (H) D (A) E (A) F (H) v St. George’s

 

 

 

4.30pm Yrs 3-5 Girls’ Football Training Session at Ickenham

Thurs

14

Sept

9.00am School Photographs (Individuals & Staff)

 

 

 

2.15pm Yrs 3 & 4 Swimming Match v Westbrook Hay (A)

 

 

 

7.00pm Pre-Prep Welcome Evening & Drinks

Fri

15

Sept

8.35am Rev. Mugan to Lead Assembly

 

 

 

8.30am YHPA: Coffee Morning

 

 

 

2.10-4.10pm Yr 7 Team Building

 

 

 

3.00pm Yr 8 Return from Scotland

Sat

16

Sept

-

Sun

17

Sept

10.00am Yrs 3-8 Rugby Morning at Chess Valley RFC

 

 

 

 

Mon

18

Sept

11.15am Yrs 7 & 8 Inter-House Football

 

 

 

2.30pm Colts A (A) B (A) C (A) D (H) E (H) F (H) G (H) v St. Anthony’s

Tues

19

Sept

9.00am Yr 8 Geography Field Trip

 

 

 

1.30pm U8 ISFA Skills Festival at St. Martin’s

 

 

 

2.30pm U9 Girls v Chesham Prep (H)

Wed

20

Sept

7.00pm Middle & Upper School Welcome Evening & Drinks

 

 

 

2.30pm Senior Girls v Chesham Prep (A)

 

 

 

2.30pm 1st (H) 2nd ‘9’ (A) 3rd ‘7’ (H) Colts A (H) B (A) C (H) D (A) E (H) F (A) G (A) v St Martin’s

Thurs

21

Sept

3.00pm U8 Girls v Chesham Prep (A)

Fri

22

Sept

2.00-4.00pm Yr 4 Maths Challenge at Davenies School

 

 

 

 

Mon

25

Sept

2.30pm Colts A (H) B (H) C (H) D (H) E (A) F (A) G (A) 

 

 

 

H (A) v Keble

Tues

26

Sept

1.30pm U9 ISFA Skills Festival at St. Martin’s

 

 

 

2.30pm U9 Girls v Reddiford (H)

Wed

27

Sept

2.45pm 1st ‘9’ (H) 2nd ‘9’ (A) 3rd ‘7’ (H) Colts B (A) C (H) 

 

 

 

D (H) E (A) F (A) v Heath Mount

 

 

 

2.15pm U11 6-a-side Festival at Haileybury

Thurs

28

Sept

2.30pm Yr 4 Football Triangular at Westbrook Hay

Fri

29

Sept

8.35am Mrs Peat to Lead Assembly

 

 

 

11.15am Yrs 5 & 6 House Football

Sat

30

Sept

9.00am U10 Football Tournament at St. George’s

 

 

 

 

Mon

2

Oct

2.00pm Swimming: YH U9/10/11/13 Inter-School Gala

Tues

3

Oct

2.30pm U9 v St. Anthony’s (A)

 

 

 

2.30pm U9 Girls v Gateway (A)

Wed

4

Oct

9.15am Yr 4 Trip to Hindleap

 

 

 

2.45pm 1st ‘9’ (A) 2nd ‘9’ (A) 3rd ‘7’ (A) v Haileybury

 

 

 

2.30pm Senior Girls v Gateway (H)

Thurs

5

Oct

9.30-11.30am Open Morning in Pre-Prep

 

 

 

2.30pm U8 Girls v Gayhurst (H)

Fri

6

Oct

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

9.00am Yr 1 Trip to the Natural History Museum, Tring

 

 

 

2.00pm Yr 7 Maths Trail at MTS

 

 

 

3.00pm Yr 4 Trip Returns

Sat

7

Oct

Open Morning

 

 

 

Yrs 3-8 Pupils Arrive by 9.00am.  Collection at 12.15pm

 

 

 

U13 IAPS Football 6’s Tournament at Chigwell School

 

 

 

10.30am U11 Girls Football v Ickenham Youth FC

 

 

 

 

 

 

 

 

Mon

9

Oct

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

Tues

10

Oct

Charity Day (Home Clothes): MIND-World Mental Health Day

 

 

 

2.30pm U9 Girls v Pipers Corner (A)

 

 

 

2.30pm U9 v St. Martin’s (H)

Wed

11

Oct

10.00am Rec to Yr 4 Flu Vaccination

 

 

 

2.30pm 1st ‘9’ (A) 2nd ‘9’ (H) 3rd ‘7’ (A) Colts A (H) B (H) C (A) D (H) E (A) v Lockers Park

 

 

 

3.15pm Senior Girls v Pipers Corner (H)

Thurs

12

Oct

2.30pm U8 v St Martin’s (H)

 

 

 

2.30pm Junior Girls v Westbrook Hay (A)

 

 

 

2.30pm U9 v Keble (A)

Fri

13

Oct

8.35am Rev. Mugan to Lead Assembly

 

 

 

11.00am U11 ISFA Regional Tournament at Aldenham

 

 

 

9.00am Musicians’ Day at Oundle School

 

 

 

6.30pm YHPA: Movie Night (Yrs 3-5)

 

 

 

7.45pm YHPA: Pizza Night (Yrs 6-8)

Sat

14

Oct

9.00am Yrs 3-5 Triathlon

 

 

 

11.15am Yrs 6-8 Triathlon

 

 

 

 

Mon

16

Oct

9.15am Yr 3 Trip to Chiltern Open Air Museum

Tues

17

Oct

4.30pm Health & Safety Committee Meeting

Wed

18

Oct

2.30pm Colts A (H) B (A) C (H) D (A) E (H) F (A) v Westbrook Hay

 

 

 

2.30pm Senior Girls v Westbrook Hay (A)

Thurs

19

Oct

9.15am Yr 5 Trip to the Science Museum

 

 

 

2.30pm U8 v Westbrook Hay (H)

 

 

 

2.30pm U8 Girls v Pipers Corner (A)

 

 

 

8.00pm YHPA: AGM

Fri

20

Oct

House Day: Friendship

 

 

 

9.00am U11 IAPS Girls Regional Hockey Tournament at 

 

 

 

Haileybury

 

 

 

Break Up For Half-Term

 

 

 

Clubs, Activities & Pick-Up time as normal

 

 

 

After School Club - finish 6.00pm

 

 

 

 

 

 

 

HALF TERM

 

 

 

 

Mon

6

Nov

2.00pm Swimming: YH U10 & 11 Inter-School Gala

Tues

7

Nov

9.00am Anti-bullying Assembly: ‘Power of One’

Wed

8

Nov

2.30pm 1st ‘9’ (H) 2nd ‘9’ (H) 3rd ‘7’ (H) v St. Anthony’s

 

 

 

2.30pm Colts A (H) B (H) C (H) D (A) E (A) F(A) 

 

 

 

v Beechwood Park

Thurs

9

Nov

12.30pm Yr 7 History Trip to Haileybury, ‘The Trench Trail’

 

 

 

2.30pm U9 v St. Martin’s (A)

Fri

10

Nov

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

8.30am YHPA: Class Reps Meeting

 

 

 

8.35am Mrs Peat to Lead Assembly

 

 

 

2.30pm 1st ‘9’ (A) 2nd ‘7’ (A) 3rd ‘5’ (A) v Keble

Sat

11

Nov

6.00pm YHPA: Bonfire Night

 

 

 

 

 

 

 

Anti-Bullying Week

Mon

13

Nov

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

Yr 8 Mock Entrance Exams

 

 

 

5.00pm Rugby: 1st XIII Training Game at MTS

Tues

14

Nov

2.30pm U8 (H) v St. Columba’s

 

 

 

2.30pm U9 v Pipers Corner (A)

 

 

 

4.30pm Finances & General Purposes Committee Meeting

Wed

15

Nov

2.45pm 1st ‘9’ (H) 2nd ‘9’ (A) 3rd ‘9’ (H) Colts A (A) B (H) C (A) D (A) E (H)F (A) v Bishopsgate

 

 

 

2.30pm Senior Girls v Chesham Prep (A)

 

 

 

7.30-9.30pm YHPA: Cheese & Wine Shopping Evening

Thurs

16

Nov

2.15pm Yr 6 Maths Challenge at Aldwickbury School

 

 

 

2.30pm YH U9 5-a-side Football Festival at YH

 

 

 

2.30pm U8 v Lyndhurst House (A)

 

 

 

2.30pm U8 Pipers Corner (A)

Fri

17

Nov

8.30am YHPA: Coffee Morning

 

 

 

8.35am Rev. Mugan to Lead Assembly

 

 

 

4.30pm Yr 6 Camping Out

Sat

18

Nov

7.30pm YHPA: Christmas Ball at The Grove

Sun

19

Nov

9.00am Lamda Exams

 

 

 

 

 

 

 

 

Mon

20

Nov

2.30pm YH U10 7-a-side Football Tournament

Tues

21

Nov

6.00pm Yrs 3-8 Autumn Concert

Wed

22

Nov

2.30pm Senior Girls Hockey v Gateway & Chesham Prep (A) 

 

 

 

2.30pm 1st ‘9’ (A) 2nd ‘9’ (A) 3rd ‘7’ (H) Colts A (H) B (A) C (A) D (H) E (H) F (A) v Aldwickbury

Thurs

23

Nov

2.30pm U8 v Keble (A)

 

 

 

2.30pm U9 v Lyndhurst House (H)

 

 

 

6.00pm Yr 8 Parents’ Evening

Fri

24

Nov

8.30am YHPA: Class Reps Meeting

 

 

 

11.00am Yrs 5 & 6 Inter-House Badminton 

 

 

 

2.15pm Yrs 7 & 8 Inter-House Badminton 

Sat

25

Nov

-

Sun

26

Nov

9.00am Badminton Squad Training at Milton Keynes

 

 

 

 

 

 

 

 

Mon

27

Nov

4.30pm Yrs 6-8 Badminton v Beechwood Park (H)

 

 

 

4.30pm Yrs 7 & 8 Badminton & Table Tennis v MT Prep (A)

 

 

 

6.00pm Staff Drinks with Governors

 

 

 

7.15pm Governors’ Board Meeting & AGM

Tues

28

Nov

2.30pm Yr 3 Inter-House Football

 

 

 

2.30pm U9 Girls v Gayhurst (A)

Wed

29

Nov

11.00am Choir Visit to the Watford Blind Centre

 

 

 

2.30pm YH U11 Girls’ 5-a-side Football Festival (H)

 

 

 

4.30pm U11 & U13 Badminton v St. Helen’s (A)

Thurs

30

Nov

2.30pm Yr 4 Inter-House Football

 

 

 

2.30pm YH U9 girls 5-a-side Football Festival (H)

Fri

1

Dec

2.00pm Senior Rugby Training at MTS

Sat

2

Dec

12.00pm YHPA: Frost Fair

 

 

 

 

 

 

 

 

Mon

4

Dec

4.15pm Yrs 7 & 8 Badminton (A) / Table Tennis (H) v St. Martin’s

Tues

5

Dec

9.30am Nursery Christmas Performance | Pre-Prep Hall

 

 

 

1.00-4.00pm Pre-Prep Art Exhibition

 

 

 

1.00pm Reception Christmas Performance | Pre-Prep Hall

 

 

 

2.30pm Yr 1 Nativity Performance | Archdale Hall

Wed

6

Dec

2.30pm Rugby: Training Games - U13 ‘A’ (H) U11 ‘A’ (H) v St. Martin’s

Thurs

7

Dec

-

Fri

8

Dec

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

9.00-1.00pm Carol Service Rehearsal

 

 

 

 

Mon

11

Dec

8.20-9.00am Second-hand Uniform Shop Open

 

 

 

11.00am Yrs 7 & 8 Single’s Badminton Tournament

 

 

 

2.30pm Yrs 5 & 6 Single’s Badminton Tournament

Tues

12

Dec

2.00pm Middle School Pantomime: ‘Beauty and the Beast’

Wed

13

Dec

2.15pm Yrs 3-8 Inter-House Cross-Country 

Thurs

14

Dec

9.00-12.00pm Carol Service Rehearsal

 

 

 

2.30pm Carol Service - All Saints Croxley Green 

 

 

 

(Yrs 3-8) Collection from Church

 

 

 

After-School Club Available for Siblings in Pre-Prep”

Fri

15

Dec

8.35am Festive Assembly

 

 

 

12.00pm Term Ends for Pre-Prep (and Siblings)

 

 

 

12.30pm Term Ends for Middle School (and Siblings)

 

 

 

1.00pm Term Ends for Upper School